Telefon
+48796301353

Rozwód  bez orzekania o winie

Rozwód  bez orzekania o winie

Niestety, małżeństwa nie zawsze trwają aż po grób. Zdarzają się sytuacje, w których – z różnych przyczyn – dwie osoby, które jeszcze do niedawna tworzyły rodzinę, postanawiają się rozejść. Wbrew powszechnie panującej opinii, rozwód choć bez wątpienia jest przeżyciem trudnym, nie oznacza końca świata. Jak złożyć pozew rozwodowy i na czym polega rozwód za porozumieniem stron? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do uważnej lektury.

Słowem wstępu

Niestety, jak pokazują najnowsze statystyki, z roku na rok rośnie w Polsce ilość składanych pozwów rozwodowych. Należy jednak pamiętać, że za cyframi stoją prawdziwi ludzie oraz ich dramaty. Rozpoczęcie procedury rozwodowej nie jest trudne, pod warunkiem, że wiemy od czego zacząć. Oczywiście z pomocą storom przychodzą kancelarie adwokackie i pracujący w nich adwokaci!

Pozew rozwodowy

Pozew rozwody to dokument, od którego rozpoczyna się całe postępowanie rozwodowe. Składa się go w siedzibie sądu okręgowego, właściwej dla miejsca zamieszkania małżonków. Należy zaznaczyć, że pozew może złożyć każda ze stron – zarówno mąż, jak i żona. Polskie prawo wymaga, aby pozew posiadał formę pisemną. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie, we wniosku należy udowodnić, że nastąpił całkowity rozpad pożycia. Koszt złożenia pozwu rozwodowego, to 600 zł.

Rozwód bez orzekania o winie

Warto wiedzieć, że rozwód bez orzekania o winie, trwa o wiele krócej niż rozwód, w którym jedno z małżonków, chce udowodnić winę drugiego. Najczęściej do jego finalizacji wystarczy jedna lub dwie rozprawy. Wyjątek od reguły mogą stanowić małżeństwa z dziećmi – w ich przypadku nierzadko zdarza się, że sąd nakazuje separację. Należy zdawać sobie sprawę, że rozwód bez orzekania o winie ma swoje konsekwencje prawne. Do najważniejszych zaliczyć należy to, że każde z małżonków może żądać alimentów od drugiej strony wyłącznie w przypadku, kiedy znajdą się w trudnej sytuacji materialnej.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.