Sprawy karne skarbowe dotyczą ponoszenia odpowiedzialności za czyny godzące w interesy finansowe Skarbu Państwa. Mają one chronić także porządek finansowy jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu Unii Europejskiej.
Przepisy dotyczące tego rodzaju spraw zamieszczono w kodeksie karnym skarbowym. Prawo karne skarbowe stanowi w pełni autonomiczną dziedzinę prawa karnego. Pojęcia przestępstwa skarbowego oraz wykroczenia skarbowego stanowią kategorie autonomiczne wobec pojęć przestępstwa i wykroczenia występujących w prawie karnym powszechnym.
Oskarżycielem publicznym w tego rodzaju sprawach jest finansowy organ postępowania przygotowawczego. Może być nim na przykład funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej.
Sprawca przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego może zgłosić wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Ma to znaczenie dla sprawcy, gdyż wyrok o zezwoleniu na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego. W konsekwencji sprawca taki pozostaje osobą niekaraną, gdyż dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest środkiem karnym.
Przede wszystkim do rozróżnienia wykroczenia od przestępstwa służy kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartości przedmiotu czynu.
W sprawach karnych skarbowych jako karę orzeka się grzywnę, której wysokość może być znaczna. W przypadku wykroczeń grzywna jest określana jako stosowna kwota. Może być ona wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Natomiast grzywna za przestępstwo skarbowe wyliczana jest jako iloczyn liczby stawek oraz stawki dziennej.
Specyfiką postępowania w zakresie prawa karnego skarbowego jest możliwość prowadzenia postępowania w stosunku do nieobecnych. Ma to związek z sytuacją, kiedy sprawca przebywa stale za granicą albo gdy nie można ustalić jego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju. Osoba nieobecna ma wyznaczonego z urzędu obrońcę, którym może być adwokat.
W sprawach karnych skarbowych oskarżony ma prawo do obrony. W celu realizacji tego prawa można ustanowić obrońcę, którym jest adwokat.
Prawo Karne Skarbowe – Profesjonalne Doradztwo i Obrona
Najlepsze rezultaty przynosi współpraca z adwokatem, która rozpoczyna się od porady prawnej. Bardzo dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu i umówienie się na wizytę w kancelarii adwokackiej w Opolu.