Sprawy karne wykonawcze zostały uregulowane w kodeksie karnym wykonawczym. Sprawy tego rodzaju dotyczą bardzo ważnej kwestii. Jest nią wykonanie kary, która wynika z prawomocnego orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu karnym.
Co więcej, z przepisów wynikają zasady stosowania kar, które powinny być wykonywane w sposób humanitarny, z poszanowaniem godności ludzkiej skazanego. Nadto nie jest dopuszczalne stosowanie tortur, czy też innego nieludzkiego traktowania skazanego.
Sprawy karne wykonawcze dotyczą przykładowo takich kwestii jak:
- warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbywania reszty kary pozbawienia wolności.
- udzielenia zgody na wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
- zatarcia skazania.
- odroczenia wykonania grzywny.
- rozłożenia zapłaty grzywny na raty.
- odroczenia wykonania kary ograniczenia wolności.
- przerwy w wykonywaniu kary ograniczenia wolności.
- odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności.
- udzielenia przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności.
Skazany może składać wnioski o wszczęcie postępowania przed sądem. Oznacza to, że może on w takim postępowaniu brać udział jako strona. W postępowaniu karnym wykonawczym sąd orzeka na posiedzeniu. Mogą w nim uczestniczyć skazany oraz jego obrońca. Trzeba dodać, że w przypadku niepowodzenia można składać zażalenie do sądu wyższej instancji.
Zwrócić uwagę należy na to, że w to skazany ma wykazać zasadność wniosku. To jego obciąża obowiązek odpowiedniego uzasadnienia zawartych we wniosku żądań. Oznacza to, że do pisma należy dołączyć odpowiednie dokumenty, czy też inne wnioski dowodowe. Ponadto, część wniosków podlega opłatom sądowym. Prawdę mówiąc, trzeba o tych wszystkich szczegółach pamiętać.
Sprawy Karne Wykonawcze – Adwokat dla Ciebie
Dobrą radą w sprawach, które dotyczą wykonania kary, jest nawiązanie współpracy z doświadczonym adwokatem. Sprawę można rozpocząć od skontaktowania się z obrońcą, który prowadzi kancelarię adwokacką na terenie Opola. Zdarza się, że to osoby najbliższe dla skazanego zlecają prowadzenie sprawy karnej wykonawczej. Oczywiście, że jest to dopuszczalne. W takim przypadku obrońca najpierw spotyka się ze skazanym, aby jak najlepiej poznać jego sytuację prawną oraz życiowa. Poza tym należy przygotować stosowane upoważnienie do obrony w postępowaniu karnym wykonawczym.