Rozdzielność majątkowa może wynikać z treści intercyzy, ale też z orzeczenia sądowego. Są też przypadki, gdy rozdzielność taka powstaje z mocy przepisów prawa. Oznacza to, że do powstania rozdzielności majątkowej można niejako zmusić małżonków.
Przykłady sytuacji, gdy z mocy prawa powstaje taka przymusowa rozdzielność:
- ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków.
- ogłoszenie upadłości przez któregoś z małżonków.
- orzeczenie separacji.
W każdym razie przymusowym ustrojem majątkowym jest zawsze rozdzielność majątkowa.
Każdy z małżonków może domagać się przed sądem ustanowienia rozdzielności majątkowej. Tego rodzaju sprawy zawsze są prowadzone przez sąd rejonowy. Sądem tym może być na przykład sąd rejonowy w Opolu.
W celu osiągnięcia sukcesu w takiej sprawie należy dowodami wykazać, że istnieją ważne powody do ustanowienia przez sąd przymusowej rozdzielności majątkowej.
Sytuacje, kiedy występują ważne powody po stronie jednego z małżonków to na przykład:
- zaniedbanie obowiązków względem rodziny.
- brak starań o powiększanie stanu majątku.
- lekkomyślne zarządzanie składnikami majątku wspólnego, co powoduje straty.
- samodzielne zaciąganie zobowiązań obciążających majątek wspólny.
- faktyczna separacja małżonków.
Czym różni się przymusowa rozdzielność majątkowa od intercyzy? Przede wszystkim orzeczenie sądowe wywołuje skutek wobec osób trzecich. Można też domagać się wstecznego ustalenia czasu powstania tej rozdzielności. Natomiast umowa dotycząca majątku wspólnego nie ma skutku wstecznego. Taką umowę należy zawsze przedstawiać kontrahentowi.
Rozdzielność majątkowa: porady adwokata z Opola
Tego rodzaju sprawy wymagają profesjonalnego przygotowania. Dotyczą przecież sytuacji rodzinnej oraz majątkowej małżonków. Są to też sprawy dość trudne. Myślę, że najlepiej współpracę z adwokatem, którego kancelaria znajduje się w Opolu rozpocząć do umówienia się na poradę prawną. Podczas spotkania zostaną omówione wszelkie aspekty sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Trzeba zgromadzić wiarygodne dowody, które zostaną przedstawione przed sądem. Nie bez znaczenia jest też rozważenie tego, czy nie domagać się ustanowienia rozdzielności wstecz. Może okazać się konieczne złożenie wniosku o zabezpieczenie pozwu. Podstawą współpracy adwokata z klientem jest umowa o świadczenie pomocy prawnej oraz stosowne pełnomocnictwo.