Zawieszenie władzy rodzicielskiej następuje w razie przemijającej przeszkody w wykonywaniu tej władzy. W takiej sytuacji sąd wydaje odpowiednie postanowienie. Oznacza to, że możliwość zawieszenia władzy rodzicielskiej powstaje, gdy pojawią się okoliczności całkowicie uniemożliwiające rodzicom jej wykonywanie, ale mają one charakter przemijający. Można zatem przypuszczać, że te przeszkody w przyszłości ustaną.
Rodzice nie muszą zawinić sytuacji, która wskazuje na potrzebę zawieszenia władzy rodzicielskiej. Są to sytuacje, którym rodzice nie mogą się im przeciwstawić.
To sąd ocenia celowość tego zawieszenia. Zawsze bierze się pod uwagę dobro dziecka. Często jest tak, że nie dochodzi do zawieszenia władzy rodzicielskiej, gdyż może być ona wykonywana przez jednego z rodziców. W tego typu sprawach orzeka sąd rejonowy, a więc może być to Sąd Rejonowy w Opolu.
W praktyce najczęściej dochodzi do zawieszenia władzy rodzicielskiej, gdy:
- rodzice są ciężko chorzy i wymagają długotrwałej hospitalizacji
- rodzic na długi czas wyjeżdża zagranicę, powodując zerwanie bądź poważne ograniczenie kontaktów z drugim z rodziców oraz z dzieckiem
- wobec rodzica skierowano do wykonania karę pozbawienia wolności
Zawieszenie władzy rodzicielskiej oznacza, że rodzic tymczasowo traci prawo do podejmowania decyzji dotyczących dziecka. Władzę rodzicielską może przejąć drugi rodzic, opiekun prawny lub instytucja opiekuńcza. Dziecko może zostać umieszczone w domu dziecka lub u rodziny zastępczej.
Na szczęście postanowienie o zawieszeniu władzy rodzicielskiej sąd może uchylić. Dochodzi do tego, gdy przyczyna zawieszenia odpadnie. Trzeba jednak pamiętać, że gdy przemijająca przeszkoda przekształci się w przeszkodę trwałą lub przybierze postać rażącego zaniedbania obowiązków, to można pozbawić władzy rodzicielskiej.
Zawiesić władzę rodzicielską można także w wyroku rozwodowym, w orzeczeniu o separacji, a także w wyroku unieważniającym małżeństwo.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej: doradza opolski adwokat
Moim zdaniem tak jak w każdej sprawie rodzinnej warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata. Przede wszystkim dlatego, że sprawa dotycząca władzy rodzicielskiej jest bardzo ważna w życiu każdego z rodziców. Dotyczy przecież jego własnego dziecka. Uważam, że pracę nad taką sprawą najlepiej zacząć od nawiązania ze mną kontaktu. Możemy umówić się na poradę prawną w mojej kancelarii adwokackiej w Opolu. Omówimy prowadzenie sprawy. Przede wszystkim trzeba przygotować odpowiednie dowody i przedstawić je przed sądem.